Zima to nie tylko ciężki czas dla ludzi, lecz również dla ich samochodów. Codzienne odszranianie szyb i próba uruchomienia zimnego silnego to dla wielu osób koszmar. Rozwiązaniem może się okazać ogrzewanie postojowe, dzięki któremu pożegnamy większość tych problemów i podniesiemy komfort jazdy. Jak działa ogrzewanie postojowe i ile kosztuje?
• Czy tylko dla wybranych?
• Jak działa ogrzewanie postojowe?
• Jakie są rodzaje ogrzewanie postojowego?
• Ile kosztuje ogrzewanie postojowe
• Czy warto zainwestować?
Czy tylko dla wybranych?
Sytuacja zmieniła się w ostatnich latach diametralnie. Jeszcze niedawno ceny ogrzewania postojowego były astronomiczne i pozwolić sobie na ten luksus mogli tylko najzamożniejsi. Takie urządzenia można było również spotkać w samochodach ciężarowych, które w długich trasach musiały być niezawodne.
Na szczęście cena za ten rodzaj ogrzewania niezależnego od silnika znacznie spadła, dzięki czemu znacznie więcej osób może pozwolić sobie na to rozwiązanie, dzięki któremu w zimowe dni możemy znacznie szybciej poczuć ciepło w naszych samochodach i nie martwić się o to, czy nasz samochód zapali.
Jak działa ogrzewanie postojowe?
Ogrzewanie postojowe sprawdza się przy dużych mrozach. Wiele osób jest zadowolonych z tego, jak sprawnie funkcjonuje to rozwiązanie w trakcie najchłodniejszych miesięcy w naszym kraju. Nie każdy jednak ma świadomość jak dokładnie funkcjonuje.
Ogrzewanie samochodowe
Niezależnie od tego, jaki rodzaj ogrzewania postojowego zamontowano w naszym pojeździe, zasada jego działania jest do siebie bardzo zbliżona. Niewielki agregat zostaje umieszczony pod maską. Podłącza się go do układu chłodzenia silnika i układu wentylacji samochodu. Uzyskuje on również bezpośredni dostęp do zbiornika paliwa. Oznacza to, że cały układ działa wtedy, gdy silnik jest wyłączony. Stąd właśnie nazwa: ogrzewanie postojowe.
Specjalny wentylator zasysa powietrze i dochodzi do procesu spalania paliwa ( inaczej jest w przypadku ogrzewania postojowego elektrycznego). Następnie w ruch idzie płyn chłodniczy, który zaczyna ogrzewać silnik. Ów płyn krąży w obiegu zamknięty oddając i pobierając ciepło. Efekt uboczny tego działania jest wykorzystywany przez układa wentylacyjni pojazdu do ogrzania wnętrza pojazdu.
Jakie są rodzaje ogrzewania postojowego?
Na rynku istnieje kilka najpopularniejszych systemów, nad którymi warto się zastanowić. Najtańsze jest ogrzewanie na prąd. Do jego montażu potrzebne jest specjalne gniazdko o mocy 230 V. Możemy ustalić w tym przypadku konkretną godzinę, o której włączy się ogrzewanie, dzięki czemu z samego rana będzie na nas czekało nagrzane auto gotowe do drogi.
Zegar sterownik do ogrzewania samochodowego
Możemy również spotkać ogrzewania, których działanie jest oparte o spalanie paliwa z baku. Wyróżniamy ogrzewanie suche, które jedynie podgrzewa powietrze w kabinie. Mokra odmiana wykorzystuje płyn chłodniczy do zwiększenia temperatury silnika i wnętrza pojazdu.
Ile kosztuje ogrzewanie postojowe?
Jeśli jesteście zainteresowani ogrzewaniem postojowym w swoim samochodzie, to najtańsze rozwiązania będą już dostępne od 2000 złotych. Droższe będę nas kosztować ok. 5000 złotych. Od czego zależy cena? Przede wszystkim od sposobu sterowania naszych ogrzewanie. Zapłacimy znacznie mniej za modele, które sterowane są z kabiny samochodowej.
Droższe modele mogą być sterowane za pomocą specjalnych pilotów, a nawet telefonu komórkowego. Przy takim wyborze mamy więc możliwość podgrzania swojego samochodu z dowolnego miejsca na całej kuli ziemskiej, jeśli tylko znajdujemy się w zasięgu sieci.
Czy warto zainwestować?
Wydaje się, że są to środki, które warto ponieść, ponieważ korzyści są spore. Podgrzany silnik zużyje znacznie mniej paliwa, a także spowolnione zostanie jego zużycie. Nie będziemy się również martwić tym, czy rano uda nam się odpalić zamarznięty samochód. Z cała pewnością pozbędziemy się również problemu oszronionych szyb, których nie będziemy musieli już skrobać.
Ogromną zaletą jest również czas ogrzewania. Z jego pomocą jesteśmy w stanie uzyskać optymalną temperaturę już w kilkanaście minut. Wystarczy więc jedynie włączyć ogrzewanie na parę chwil przed wyjściem ze swojego mieszkania lub domu, by wsiąść od razu do nagrzanego samochodu. To rozwiązanie w zdecydowany sposób poprawia więc komfort podróżowania.